OHLASY, NÁZORY, MEDIA

Návštěvní kniha

HOM-BRE v pořadu Country Radia - Srdcem v country

Literární okénko

SLOVO KAPELNÍKA

Vážení návštěvníci těchto stránek vězte, že jsem si neodpustil vyhradit si zde trochu místa ke svým postřehům, úvahám, názorům a reakcím na události kolem kapely i v prostoru širším. Uvítám i vaše příspěvky k uvedeným tématům. Reagovat můžete níže e-mailem nebo výše v návštěvní knize. Jen prosím nezapomeňte, že pokud má být vaše sdělení považováno za seriózní názor, nemělo by být v rozporu s elementární slušností, nezpochybnitelnými fakty ani se základními principy zdravého rozumu (lapidárně řečeno, ať to pokud možno není sprosťárna, lež nebo blbost, na ty se totiž špatně reaguje), ale to už záleží na každém přispívateli.

Zdraví vás Standa Uhlíř

Reagovat můžete ZDE 

Naše hudební retro

Jak jsem se motal hudebním světem

Jak to bylo s Dášou

Ukázky Dáša

Moje komentáře

Předvolební důchodcovská realita (25.05.2021).
Není dostatečně známo, že zvyšování penzí se děje pomocí zákona o jejich valorizaci, kdy se každoročně porovnává růst průměrné mzdy, stav inflace v roce minulém a podle toho se daným algoritmem vypočítá výše důchodu pro rok následující. Valorizace činí každoročně průměrné zvýšení zhruba o 750,- Kč měsíčně, na to vláda nemá vliv. Zákonná valorizace byla v době krize pozastavena tzv. Kalouskovým zákonem, který stanovil, že zmrazení důchodů platí nejdéle do r. 2015. Valorizace byla ale Babišem jako tehdejším ministrem financí protizákonně zastavena (s odůvodněním, že je to vyhazování peněz) a proti vůli Babiše uplatněna až v r. 2017 pro rok 2018 tím, že Sobotka s Bělobrádkem Babiše přehlasovali ve prospěch valorizace, což Babiš nesl přímo hystericky. Je nesporné, že pokud by vláda dodržela zákon nebo ministrem zůstal Kalousek, měli by už v r. 2018 všichni důchodci v průměru důchod o dvojnásobnou valorizaci tj. asi o 1500,- Kč vyšší. Celkem to je za 24 měsíců 18 000,- Kč pro každého důchodce a každý další rok nabíhá dalších cca 9000,- Kč. Lze tedy říci, že k dnešnímu dni obral Babiš každého důchodce o dalších cca 30 000,- Kč. Celkem tedy skoro o 50 000,- Kč. Stále zdůrazňované jedno zvýšení nad rámec valorizace o 150,- Kč měsíčně v r. 2019 to změní jen nepatrně. Jednorázový volební dáreček 5 000,- Kč je z tohoto souhrnného pohledu výsměch a doufám, že ani dalším připravovaným podobným úskokem se mu už nepodaří důchodce zblbnout, aspoň ne ty trochu přemýšlivé. K tomu můžeme připočíst výraznou inflaci, takže všechny Babišovy řeči, jak se stará o důchodce, jsou v podstatě lži, jako téměř vše, co říká. Za zmínku stojí také to, že "za Kalouska" byl průměrný důchod 40 % průměrného platu, zatímco dnes je to (i po vládní vychloubačné propagandě) pouhých 38 %.

Klávesy jako hudební nástroj (26.02.2020)
jsou u veřejnosti opředeny mnoha domněnkami. Asi nejčastější je ta, že na klávesy se vůbec nehraje, to znamená, že se z nich pouze pouští předem uložený hudební doprovod jako playback, obsluha kláves hru pouze předstírá, maximálně k tomu zpívá a někdy dokonce i zpěv jde z playbacku. Na jednom koncertě jsme vyslechli komentář dvou posluchačů, kteří se nahlas podivovali nad tím, že Dáša na ty klávesy opravdu hraje, což je vlastně potvrzení předchozího. Ve skutečnosti jsou klávesy hudební nástroj jako kterýkoliv jiný, se společnou vlastností hudebních nástrojů, tj. že je potřeba na něj umět hrát, když to má k něčemu vypadat. Klaviatura je příbuzná a velmi podobná té klavírové a proto základní klavírová průprava je při hraní na klávesy přínosná. Hra na klávesové nástroje se vyučuje v hudebních školách jako samostatný předmět se zaměřením na techniku hry a touto průpravou jsme si také prošli. Kromě toho je nutné ovládnout nástroj z technického hlediska jako elektronické zvukové zařízení, které nabízí nepřeberné množství hudebních stylů, rytmů, zvuků a variací včetně možnosti jejich vytváření, ukládání a úprav. Možnosti hry na klávesové nástroje resp. keyboardy nebo také workstationy jsou v zásadě následující.

1) Vytvoření nebo nahrání vícenástrojového doprovodu včetně vybraného rytmu a aranže. Typickým příkladem jsou midisekvence, které vám dopřejí v průběhu přehrávání skladby využít ještě celou klávesnici pro vlastní doprovody nebo sóla. Poslední modely kláves umožňují i použití sekvencí ve formátu MP3 nebo WAV. Nevýhodou je předem určená délka i aranž skladby, které v průběhu produkce nelze měnit.

2) Předem vybraný rytmus s podkladem ze škály příslušného nástroje se ovládá na levé straně klaviatury pomocí akordů a jejich obratů. Větší pravou část klaviatury lze použít pro vlastní hraní, zejména pro sóla na zvolený typ nástroje. Výhodou je větší volnost hry, možnost improvizace, volba délky a variabilita skladby. Jistým omezením je nutnost vybrat si některý z instalovaných rytmů.

3) Použití nástroje jako pianina, tzn. pro klasickou obouruční hru.

Při našich produkcích používáme jako standard způsob č.2 doplněný určitým menším počtem midiskvencí, jak převzatých, ale hlavně dle naší potřeby upravených. Zkušenosti praví, že klávesové nástroje poskytují bohatý zvukový podklad, dokáží celkem plnohodnotně obstarat rytmiku a kromě toho do jisté míry nahradit většinu sólových nástrojů. Jejich autenticita je přímo úměrná kvalitě nástroje a jejich široký výběr se nejvíce uplatní v taneční hudbě, ale výrazně obohatí i další hudební styly jako country, swing, jazz atd. Většina kapel těchto žánrů již má nějaký klávesový nástroj ve své výbavě. Je to prostě trend. Použití autentických sólových, zejména dechových nástrojů není nijak vyloučeno, je naopak pro celkový zvuk a dojem velmi přínosné. Podobně to platí u perkusí a bicích, zejména pak u kapel tanečních.

Bída české novinařiny (31.12.2018)

Quo vadis, Česko ? (17.08.2017)
Poslední události na politické scéně ve mně vzbuzují nepříjemné reminiscence. Ukazuje se totiž, že o co menší mají Češi schopnost si sami vládnout, o to více umějí kverulovat a destruovat. Jinak si neumím vysvětlit, proč v době, kdy se na tomto území daří všem nejlépe za posledních 100 a možná i více let, se objevují silné tendence, jak příčiny tohoto stavu, kterými jsou svoboda a příklon k západním evropským demokraciím, úspěšně odstranit. Případné vystoupení z EU nebo z NATO totiž nemá jinou alternativu než..., jak zde můžete slyšet. A do Ruska, tam já bych se opravdu bál.

Jak nás ČNB balamutila (09.08.2016)

Moje glosy

Vymezovací (29.12.2016): Vždy budu spíše havloid a nikdy zemanoid. Ptáte-li se z jakých důvodů, odpovídám, že z důvodů zásadních.

Komunisti lžou v ČT24 (03.10.2016): Vrchní komouš Vojtěch Falmer Filip z KSČ(m) se bezprostředně po zveřejnění výsledků 2 roky trvajícího vyšetřování sestřelení MH17 nad Ukrajinou mezinárodní komisí, které určily typ rakety země-vzduch BUK a místo odpalu rakety na území kontrolovaném v té době tzv. proruskými separatisty, nechal slyšet, že to provedla ukrajinská armáda při pokusu sestřelit Putinovo letadlo (viz výše). Jistý Jan Schneider, který si říká "bezpečnostní analytik" zase pravil, že nadměrný počet zaměstanců ruské abmasády v Praze nezpůsobují nelegální špióni, ale správci budov velvyslanectví. Tak nevím, kde ta svoboda slova vlastně končí a ruská dezinformační propaganda začíná. Co horšího, ve veřejnoprávní ČT to asi nevědí také.

Babišovská (04.02.2016): Předseda poslaneckého klubu Babišova hnutí ANO Faltýnek se v pořadu ČT24 Události komentáře hned několikrát pochlubil, že volil Zemana a je na to hrdý. K tomu mohu pouze dodat, že bývalý komunista je něco jako bývalý černoch.

O psychopatech (12.7.2015): Neúspěšný psychopat končí ve vězení (říká prof. Koukolík), zatímco ten úspěšný na Hradě, v parlamentu, magistrátu, státní správě, na radnici, ve vrcholovém mangementu státních a polostátních firem atd. (dodávám já).

Někde jsem si přečetl (12.3.2015): Když člověk zemře, neví o tom a své okolí zarmoutí. Stejné to je, když je člověk debil.

Čínská (29.10.2014): Pro to, co předvedl Milouš Zeman v Číně, existuje jedno hezké české slovo: vlezdoprdelismus ! Kromě toho to byl vrchol nevkusu (jak je u něho celkem běžné) a politického faux pas.

Restituční (01.10.2014)
Na světlo vytažené tanečky kolem církevních restitucí a snaha strkat nos do hospodaření církevních subjektů, které mají být od státu odloučeny, potvrzují, že obava ze získání většího vlivu církví na veřejný život je u tzv. levicových stran a jejich příznivců přímo panická.

Ukrajinská (05.09.2014)
Po téměř půl roce musím bohužel konstatovat, že jsem se v případě ukrajinské krize nemýlil. Výroky prezidenta Zemana, který dodnes ještě neví, zda jsou na Ukrajině ruští vojáci a premiéra Sobotky, že sankce proti Rusku ano, ale jen když nám to neublíží, považuji za skandální a zbabělé. Já osobně bych tato opatření vůbec nenazýval sankce, protože je zcela normální, že s nepřátelskými, nečitelnými a naši bezpečnost ohrožujícími státy nebo režimy je namístě obchodovat s mimořádnou obezřetností.

EURu (20.8.2014) - od okamžiku devalvace koruny ČNB jsem byl přesvědčen, že hlavním smyslem této kontroverzní operace bylo oddálit přijetí EURa. Považuji to za obstrukci Klausovy kliky v ČNB. Pseudoargumenty o deflaci a podpoře exportu jsou zástupné. Nic na tom nemohly zněnit ani bláboly pana Singera ze dne 5.11.2014, kterými vychvaloval svoji údajnou jasnozřivost a úspěšnost. Každý ovšem vidí, že opak je pravdou. Devalvace spíše uškodila.

Citáty

Vít Rakušan (01.09.2021)  "Česko zadluženou zemí, kde je pravda relativizována. Tváříme se, že existuje jenom nějaký subjektivní názor a že pravda jako taková je vlastně nějaká veličina, která už není moderní. To tak přece není, věci se mají pojmenovávat pravými jmény, protože pouze pokud pojmenujeme problém, jasně si ho určíme, tak ho můžeme vyřešit a můžeme jít nějakým způsobem dál. Tahle země je nepřívětivá k lidem, pro které je důležitá vnitřní svoboda a havlovská tradice, pro které je důležité to, že třicet let žijeme ve svobodě a demokracii. Pojďme jim tu zemi tímto způsobem vrátit. Ta země je ukradená lidmi, kteří si z toho dělají obrovsky výhodný byznys lacinými sliby a falešným mesiášstvím.“

Miroslav Kalousek (21.11.2020) "Svého času jsem věnoval veškerou energii i ztrátu popularity konsolidaci bilance rozpočtu, když nám hrozila dluhová spirála. Populisté si ze mě za to udělali střelnici. Ta práce je vniveč a já upřímně lituji každého, kdo bude muset uklízet hromady hnoje A. Babiše a A. Schillerové.“

František Kostlán (20.06.2020) "Vedle deprivantů i Brouci Pytlíci vydávají za pravdu svůj pohled na svět, což nebezpečně pokřivuje naše životní prostředí. Jako zbraň často používají neobvykle vysokou dávku relativismu (dobro a zlo jako by ani neexistovaly), demagogie a ideologického způsobu uvažování, které brání poctivému přemýšlení o věcech, protože má na všechna základní témata předem daný jasný názor v rámci své vystavěné konstrukce či schématu."

Martin Fendrych (25.02.2019) "Paradox, žijeme v EU, jsme země NATO, ale pod tou slupkou stát upadá, klesá do hospodské vřavy, odmítání elit, tupení intelektuálů a vyzdvihování, cenění blbů, šašků, lůzy (o níž se žvástne "to není lůza, to je lid"). Snad tenhle český Únor nebude trvat zase čtyřicet let.

Jan Jandourek (28.01.2019) "Klausové, Tomio Okamura, Zeman, Ovčáček, Babišův mág Prchal a Babiš sám jsou šikovní ve vytváření iluze, že oni jsou jen předvoj prostého lidu a dávají mu hlas. Ve skutečnosti jsou jen příslušníky specifických elit, které oproti jiným vynikají svým cynismem a schopností škodit."

Dante Alighieri "Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kteří zachovávají nestrannost v časech morální krize."

Josef Koutecký (21.03.2018) "Jsou dvě nejhorší věci v životě: v tom osobním, kdy se děti stydí za své rodiče, a v tom občanském, když se lidé musí stydět za hlavu státu."

Jeden bývalý důstojník KGB prohlásil, že každá země se dá zničit bez války (24.11.2017). „Musíte jim rozložit společnost, znesvětit hodnoty, zničit kulturu, znevěrohodnit autority, zesměšnit představitele, zničit jim náboženství a rozdmychávat nenávist. Musíte je postavit proti sobě, rozdělit je, vyděsit je a pak je máte v hrsti.“ A co pak to asi probíhá u nás ???

Pavel Šafr (16.10.2017) "Komunisté a estébáci zaprodali zemi Sovětskému svazu, který nám ukradl náš uran z Krušných hor. Těžili ho pro ně naši političtí vězni, které tam zavřeli čeští komunisté a estébáci. A tito samí komunisté a estébáci nám dneska budou tvrdit, že zachraňují v Krušných horách lithium. To ho zase chtějí dát Rusům? A nebo bude tentokrát stačit, když skončí u slovenských oligarchů?"

Daniel Herman (20.5.2017) "Komunisté měli čtyřicet let čas na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes. A já tady pozvedám hlas proti této komunistické propagandě, která tady v roce 2017 zaznívá na půdě českého Parlamentu. Je to nepřijatelné a je to hanba české politiky, že komunisté stále v Parlamentu sedí."

Karel Čapek (17.1.1934) "Davy jsou po jisté stránce bezmocné; mohou pálit knihy nebo rozbíjet hlavy, ale nemohou zničit myšlenku. Myšlenku je možno jenom zradit. Davový člověk může nedbat vyššího rozumu, ale nemůže jej ponížit...To násilí dodají davy a jejich feldveblové; ale to troubovství roste z viny nebo ze spoluviny intelektu, jež prodává své prvorozenství za mísu čočovice. (…) Žádná kulturní hodnota nemůže být překonána, dokud není opuštěna. To pravé nebezpečí není ve vzpouře davů, nýbrž v slabosti hlav a povah, v trapném selhání těch, kdo mají své určení a poslání jako jedinci.“

Martin Schulz (8.5.2016):"Zbytky bývalého Československa, tedy republiky Česká a Slovenská, jsou dnes už jedinou a poslední částí Stalinem v letech 1944 a 1945 obsazené Evropy, která ještě výročí konce války vnímá jako připomenutí a oslavu „osvobození Rudou armádou“. Všichni ostatní – Poláci, Maďaři, Estonci, Litevci, Lotyši a další – už nejpozději od roku 1989 mluví o dvojí okupaci – nacistické a sovětské, o ztrátě samostatnosti a zločinech komunismu. Asi měli jiné dějiny. Nebo jsme jiní my - a mělo by nás to vést k zamyšlení."

Mark Twain: „Pravdu není těžké umlčet , ale dobře formulovaná lež je nesmrtelná.“

Jan Urban: "Komunistům se po válce podařilo přivlastnit si a reinterpretovat dějiny, poškodit ještě nehotovou národní identitu a vyrvat z ní vědomí kontinuity. Nejprve terorem a zastrašováním, později korumpováním poslušných poškodili na dlouhou dobu český národní rozvoj, víru ve společenství a občanské hodnoty slušnosti, v pravidla a spravedlnost.."

Albert Einstein: "Mnoho je kateder, ale málo šlechetných a moudrých učitelů. Velké jsou posluchárny, ale málo studentů toužících po pravdě a spravedlnosti."

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850: „Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Bohumil Sláma: "Miloš Zeman, už když byl ještě v plné kondici, byl anomální či hraniční osobností s mimořádným, zejména verbálním intelektem, avšak silně poznamenanou narcismem a egoismem. Nikdy neměl rozvinuté kritické myšlení (nezaměňovat se schopností kritiky) - jednak se v něm nikdy dostatečně nevycvičil, jednak ho silně zkreslovala jeho deformovaná osobnost. Vždy byl demagogem, lhářem a bezcharakterním, amorálním člověkem."

Albert Einstein: „Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali.“ 

Iveta Radičová (06.02.2015): "Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické a jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu."

Albert Einstein: "Nebude-li technika sloužit nám, ale my jí, začneme produkovat generace idiotů.“

Aktuality a zajímavosti

Čeští prezidenti (01.06.2021)

Kalousek o Zemanovi a Babišovi (30.12.2020)

Jak to bylo s Vlasovci

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem (10.03.2020)

Babišův střet zájmů není údajný (05.03.2020)

Čest a svědomí technologů moci (15.02.2020)

Zpět na hlavní stránku