CD Nejvyšší čas - produkce US HomBreMusic listopad 2008

            

Obsah CD k poslechu i ke stažení:

1) Duhové znamení ( If I Needed You) John Townes Van Zandt/Petr Novotný 

2) Šňůra zlomenejch srdcí  Karel Vydra

3) Bouračka  Tomáš Linka / Dagmar Korbelová

4) Stará dobrá country Karel Vydra

5) Ještě je čas (For The Good Times) Kris Kristoffersson / Jan Vyčítal

6) Deštivá nálada (In The Pines) Tradicionál / Milan Dufek

7) Výr Dagmar Korbelová

8) Šťastné staré slunce (That Lucky Old Sun) H.Gillespie, B.Smith / J.Vomáčka

9) Balada o krčmě rybářské Rudyard Kipling / Otokar Fischer

10) Ukolébavka Pavel Jeřábek / Dagmar Korbelová

11) Tak abyste věděla Jiří Šlitr / Jiří Suchý

12) Bodláky ve vlasech Miki Ryvola

13) Šilhavý mariňák Áda Vodrážka / J.A.Trubač

14) Perfidia(outro) Alberto Dominquez

Album obsahuje 4 autorské skladby, jednu převzatou s vlastním textem, 6 světových, u nás méně hraných evergreenů ve vlastní úpravě a 3 převzaté písničky dnes už klasických českých autorů. Výběr byl proveden tak, aby reprezentoval pestrý žánrový záběr kapelního repertoáru a tak představuje průřez několika hudebními styly jako jsou folk, country, jazz, swing a pop-rock, pokud bychom se mermomocí snažili jednotlivé skladby "zaškatulkovat".  

1. Duhové znamení_John Townes Van Zandt je autor i zpěvák folk-country písniček, které podává zajímavým a nekonvenčním stylem. Jeho písničky hraje a zpívá mnoho známých světových interpretů. My jsme si vybrali jednu z jeho nejznámějších  If I Needed You, kterou jsme pojali jako duet (podobně jako již před námi např. Emmylou Harris a Don Williams nebo u nás Fešáci) a použili český text Petra Novotného.

2. Šňůra zlomenejch srdcí_hudba i text Karel Vydra, náš kamarád a vynikající foukačkář, většinu harmoniky na CD slyšíte v jeho podání. Ke své písničce se nechtěl vyjádřit, prostě ji (k naší radosti) napsal.

3. Bouračka_hudba Tomáš Linka, text Dagmar Korbelová. Dáša prožila dost nepříjemnou havárii, naštěstí s dobrým koncem, tak vzniklo tohle hudební varování všem řidičům. Bohužel neochránilo našeho kamaráda Vládíka Urbana ze Březí, který v průběhu natáčení tragicky zahynul při dopravní nehodě. Tímto mu věnujeme vzpomínku …

4. Stará dobrá country_ autor hudby a textu Karel Vydra i interpreti se zde nostalgicky vyznávají z lásky ke country hudbě. Písničku jsme si moc oblíbili, zvukem banja ji obohatil Honza Mlejnek.

5. Ještě je čas_ For The Good Times – jako autor je někdy uváděn Ray Price, ale častěji její interpret Kris Kristoffersson. Skladbu nazpívali též E. Presley, F. Sinatra, K. Rogers a další. V r. 1970 zvítězila v anketě „Píseň roku“ pořádané americkou Akademií country hudby. Nejvíce nás ovlivnila verze, kterou se svým sborem a orchestrem nahrál Ray Conniff. Český text je od Honzy Vyčítala. Písnička byla v našem podání úspěšná mj. na country festivalu Vidovický Havran 2007.

6. Deštivá nálada_skladba In The Pines známá také jako Black Girl nebo Where Did You Sleep Last Night? je americká lidová píseň, jejíž vznik se datuje někam k roku 1870 a místně se přisuzuje některé z horských oblastí na severovýchodě Spojených států. Autor písně není znám, bývá přisouzena Leadu Bellymu, který ji od r.1944 několikrát nahrál. Většina z mnoha verzí této písně, které se někdy dost liší, je ve ¾ rytmu. Nejinak je tomu i u úpravy kapely Rangers z r. 1978, která nás inspirovala především pro bohatost vokálního projevu.

7. Výr_hudba i text Dáša Korbelová, sama o ní říká, že to byl takový „pubertální fórek“, vytaženo ze šuplíku po více než 30 letech (ach jo,… ten čas ale letí!).

8. Šťastné staré slunce_That Lucky Old Sun (Just Rolls Around Heaven All Day) autoři Haven Gillespie a Beasley Smith. První nahrávku pořídil Frankie Laine v r. 1949 a téměř zároveň ji nazpívali i Louis Armstrong, Frank Sinatra a Ray Charles, později pak Johny Cash, Chuck Berry, Kenny Chesney a Willie Nelson (jako duet) a další známí interpreti. Protože jde o jazzovou klasiku, která nás oslovila již v útlém věku, nemohli jsme ji vynechat.

9. Balada o krčmě rybářské_nebo také Bostonská krčma vychází z původní básně Rudyarda Kiplinga s názvem The Ballad Of Fisher’s Boarding-House, kterou do češtiny přeložil Otokar Fischer. Skladbu pro kapelu objevil a jako dramatický recitátor se zde předvedl Honza Rychnovský.

10. Ukolébavka_hudba Pavel Jeřábek, text Dagmar Korbelová. Pavel psal krásnou muziku, škoda, že už nám nikdy žádnou písničku nenapíše. Alespoň tímto způsobem mu chceme poděkovat za hudební odkaz, který nám zanechal…

11. Tak abyste věděla_něco ze zlatého fondu české populární hudby 60. let 20. století. Humorně laděný duet resp. trio z filmu „Kdyby tisíc klarinetů“. Oba mužští členové kapely se zde docela vyřádili.

12. Bodláky ve vlasech_další a tentokrát ryze český duet Mikiho Ryvoly taktéž v podání Dáši a Standy stejně jako všechny předchozí. Prostě jsme neodolali a tuto krásnou, interpretačně nelehkou a na vystoupeních často žádanou věc jsme riskli.

13. Šilhavý mariňák_hudba Áda Vodrážka, text J.A.Trubač. Oba pánové byli ve 30. letech minulého století jedněmi z prvních osadníků na trampské osadě Old Winnipeg u Babic nedaleko Říčan u Prahy. Áda pak emigroval do Kanady a tak jsme jako mladí slýchali hrát už jen druhého autora „Péťu“ (jak se na osadě říkalo Dášinému tátovi) Mariňáka i jiné písničky na housle nebo na kytaru. Tuhle swingovku jsme si s ním vždycky rádi zazpívali.

14. Perfidia_je známá mexická píseň o lásce a zradě od Alberta Domíngueze (1913–1975) poprvé publikovaná v r. 1939 a proslavená Xavierem Cugatem v r. 1940. Vyskytuje se ve španělské, anglické a také v instrumentální verzi. Ta nás oslovila natolik (nutno podotknout, že Standu už někdy v r. 1962), že jsme z ní udělali znělku kapely. Není divu, že naše aranžmá se blíží tomu, jak ji hrávaly skupiny The Ventures nebo The Shadows. Vždy, když ji hrajeme nebo slyšíme, pookřejeme.

CD "Nejvyšší čas ..." nahráli:

HOM-BRE:
Dagmar Korbelová – klávesy, kytara, rytmika, zpěv
Stanislav Uhlíř – kytara, foukací harmonika, zpěv
Jan Rychnovský – baskytara, zpěv

Karel Vydra – foukací harmonika

Hosté:
Jan Mlejnekbanjo
Michal Neubauer, Zdeněk Šikýř – elektrická kytara


Nahráno ve studiu TN Movie Sound Mnichovice v září a říjnu 2008
Mastering: Zdeněk Šikýř, Studio Hostivař
Produkce: US HomBreMusic


Poděkování též všem sponzorům, kteří vznik CD podpořili:
Oresi s.r.o., Březí u Říčan
Kovovýroba
Vladimír Valtr , Křenice
Rudware s.r.o., Praha 11
Josef Vobořil, Březí u Říčan
Miroslav Václavek, Stavebniny Říčany U nádraží
Pražské květinářství Martin Mládek, Praha 4
Hospoda „U rybníků“, Březí u Říčan
PhDr.
Blanka Čepická , Praha 11
• a někteří další